Nasza strona korzysta z cookies do zbierania anonimowych danych statystycznych oraz do zapamietywania preferencji użytkowanika. Korzystanie z naszej strony oznacza, że o tym wiesz i się na to zgadzasz. Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce.
Czołg 7TP Kup 1599 PLN
Czołg 7TP był podstawowym czołgiem polskim przed wybuchem II Wojny Światowej i jedną z najbardziej udanych konstrukcji swoich czasów. Powstał jako wersja rozwojowa brytyjskiego czołgu Vickers E jednak wprowadzono do niego szereg udoskonaleń. Najważniejszą było wprowadzenie silnika wysokoprężnego. Był to pierwszy czołg w Europie, w którym zastosowano silnie dieslowski (rok wcześniej pojawił się w eksperymentalnym czołgu japońskim). Paliwo dieslowskie jest nie tylko tańsze I łatwiej dostępne, ale również mniej palne. W ciągu kilku lat w silnik wysokoprężny wyposażono większość czołgów na świecie.

Drugim ważnym udoskonaleniem był peryskop obrotowy konstrukcji mjr. inż Rudolfa Gundlacha. Peryskop ten pozwalał dowódcy czołgu na obserwację terenu wokół czołgu. Rozwiązanie to na podstawie porozumienia polsko-brytyjskiego zostało przekazane do Wlk. Brytanii, gdzie zostało wdrożone m.in. do czołgów Crusader, Churchill, Valentine, Cromwell. Brytyjczycy z kolei podczas wojny przekazali tę innowację Amerykanom, którzy zastosowali ją w czołgach M3/M5 Stuart, M4 Sherman i innych, oraz do ZSRR, gdzie została wprowadzona na wyposażenie wszystkich czołgów m.in. T34. Wkrótce wszystkie czołgi na całym świecie stosowały peryskop obrotowy, który wypierany jest dopiero przez elektroniczne urządzenia obserwacji pola walki.

Czołg 7TP był też lepiej uzbrojony niż niemieckie czołgi w chwili niemieckiego ataku na Polskę w 1939 roku: Panzer I i Panzer II. Niestety wyprodukowano ich jedynie 150 egz.

Nasz zegarek Czołg Lekki 7TP jest próbą przypomnienia i upamiętnienia wyjątkowej i rewolucyjnej polskiej konstrukcji jaką był czołg 7TP.

Dane techniczne:
Koperta: szerokości 41mm, długość od ucha do ucha 52mm wykonana ze stali chirurgicznej 316L
WR100
Szkło szafirowe z antyrefleksem
Cyfry na tarczy i wskazówki pokryta farbą luminescencyjną
Mechanizm automatyczny Seiko/TMI NH35A
Pasek skórzany, szerokości 22mm
Pudełko drewniane